Οι Μηχανές Νερού του Λεονάρντο ντα Βίντσι

Σκάφος με τροχούς

Το προσχέδιο του Λεονάρντο

Σημειώσεις

Ο Λεονάρντο έθεσε ως στόχο να
διερευνήσει τον τρόπο που η πλοήγηση
θα μπορούσε να διευκολυνθεί και να επιταχυνθεί.
Μελέτησε το σχήμα του κύτους, λόγω της
σημασίας του στην ταχύτητα της πλοήγησης.
Σκέφτηκε ότι το σκάφος θα έπλεε πιο
γρήγορα με μεγάλα κουπιά, αντί να
μετακινείται από τα παραδοσιακά κουπιά

Μοντέλο που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο

Il Codice Atlantico – Codex Atlanticus, folio 945 r. Βιβλιοθήκη Ambrosiana, Μιλάνο.
Τα σχέδια που περιέχονται σε αυτό το φυλλάδιο – χρονολογούνται το 1482 – απεικονίζουν ένα σκάφος με έναν τροχό με κουπί, με το κύτος μόνο μερικώς τραβηγμένο και μερικές λεπτομέρειες. Παρά την ημιτελή γάστρα, επισημαίνονται πολλά εξαρτήματα: το κατάστρωμα στήριξης για τον μηχανισμό προώθησης και για τη μετάδοση ζώνης με το μεγάλο αραχνοειδές καρούλι. Οι λίγοι σχολιασμοί σε αυτό το φύλλο αναφέρονται σε άλλα θέματα.

Σκάφος με τροχούς

•Το έργο αυτό πραγματοποιήθηκε ενώ ο Λεονάρντο βρισκόταν στη Φερράρα στο δικαστήριο του Estensi.
•Πρόκειται για ένα εμπορικό πλοίο χρησιμοποιούμενο για μεταφορά ξύλου, χαλίκου, κάνναβης, γεωργικών προϊόντων.
•Τα μεγάλα πετάλια τροφοδοτούνταν από μυϊκή δύναμη και όχι από τον ατμό που θα συνέβαινε κατά την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης.

Το μοντέλο του σκάφους αποτελείται
από ένα εξ ολοκλήρου ξύλινο κύτος
με πολύ υψηλές και στρογγυλεμένες άκρες.
Και στις δύο πλευρές, στην πλώρη, υπάρχουν
δύο μεγάλοι αδαφικοί στρόβιλοι,
κατασκευασμένοι από ξύλο, οι οποίοι
λειτουργούν από μέσα με δύο λαβές.

Το προσχέδιο του Λεονάρντο

Σημειώσεις

Ο Λεονάρντο άφησε σκιτσογραφημένες
οδηγίες από πολλές γέφυρες σχεδιασμένες
για κατασκευή με υλικό που ήταν διαθέσιμο
και εύκολο στη μεταφορά.

Μοντέλο που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο

•Σχέδιο από το Il Codice Atlantico – Codex Atlanticus, folio 855 r.
Βιβλιοθήκη Ambrosiana, Μιλάνο
•Στο σχέδιο, που χρονολογείται από τις πρώτες μέρες του Λεονάρντο στο Μιλάνο, γίνεται αναφορά σε εκείνα τα “ponti leggerissimi e forti a portare facilissimamente, econ quelli seguire e alcune volte fuggire li nemici, e altri securi e inoffensibilida foco di battaglie, facili e comodi da” (πολύ ελαφριές αλλά ανθεκτικές γέφυρες κατάλληλες για μετακίνηση και για την καταδίωξη και μερικές φορές διαφυγή από τον εχθρό και άλλες ακόμα, οι οποίες είναι ασφαλείς και δεν μπορούν να καούν από τη φωτιά των μαχών ενώ μπορούν να απομακρυνθούν και να αποκολληθούν εύκολα).

Περιστρεφόμενη γέφυρα

•Η γέφυρα σχεδιάστηκε για να διευκολύνει τη μεταφορά των αγαθών από μία ακτή στην άλλη του ποταμού.
•Η γέφυρα ήταν πολύ δυνατή καθώς έπρεπε να υποστηρίζει βαρύτατα καροτσάκια αλλά ταυτόχρονα έπρεπε να ανυψώνει το πέρασμα των πλοίων.
•Είναι φτιαγμένο από ξύλο και σχοινιά μεγάλου μήκους, χαλκού και σιδήρου.

Το μοντέλο είναι εξοπλισμένο με:
δύο πλευρικές ράμπες, τέσσερις κορμούς
ασφαλισμένους από τις όχθες του ποταμού
με δύο κορμούς για τα σχοινιά και ένα
κεντρικό ολισθαίνον στρόφαλο που συνδέεται
με δύο στροφείς σιδήρου.